сновна школа ''Цана Марјановић'' налази се у Раљи, у непосредној близини регионалног пута Београд-Крагујевац, између двеју оближњих планина Авале и Космаја.
Школа је основана 1923. године, а оснивач школе било је Министарство просвете. Данашњи изглед школа је добила 1976. године, доградњом новог, модерног објекта.
Матична школа у Раљи обухвата четири издвојена одељења у Поповићу, Парцанима, Стојнику и Бабама.
Школа се налази у непосредној близини Космаја, подручја богате културно-историјске прошлости, са бројним природним лепотама и чистом, нетакнутом природом (манастир Тресије, Павловац, Кастељан (Кастаљан), археолошко налазиште римских рудника у Бабама и Стојнику, извори питке воде (Дрвник, Старо село, Трговачка чесма).
Од 1959. године школа носи име ''Александра Цана Марјановић'', у знак сећања на учитељицу из Поповића стрељану у логору на Бањици 1942. године. Дан њене погибије, 5. март, обележава се као Дан школе.
ШКОЛА ДАНАС
Из године у годину број ученика је варирао, тако да данас (школске2018/2019. године) школа броји 420 основаца распоређених у 25 одељења – 16 одељења од I до IV и 9 одељења од V до VIII разреда (ове школске године имамо три одељења петог разреда).
У школи је запослено 53 радника, од чега 16 наставника разредне наставе, 21 наставник предметне наставе и 16 ваннаставно особље.
Наставни кадар чине релативно млади чланови и већином (80%) су путници.
Велика пажња посвећена је стручном усавршавању наставника који су досад прошли многе обуке и присуствовали бројним предавањима и семинарима.
Настава се одвија у две смене – ученици од V до VIII разреда похађају наставу у преподневној , а одI доIV разреда у послеподневној смени (због специфичних услова путовања, ученици од V – VIII разреда из околних места могу да похађају наставу само у преподневној смени).
Сваке школске године организују се излети, екскурзије и рекреативна настава у складу са планом и програмом, а према предвиђеним маршрутама.
У протеклих пар година уложена су знатна материјална средства да се школа реновира и модернизује (ове школске године реновиран је и комплетно опремљен информатички кабинет са 15 нових рачунара и комплетне електро и мрежне инсталације).
Школа сваке године издваја материјална средства за набавку најнеопходнијих наставних средстава и књига, а у протекле три године , захваљујући средствима које је Министарство просвете издвојило за обнову фондова школских библиотека,библиотечки фонд (ђачки и наставнички) знатно је порастао.
Ученици школе постижу врло добре резултате учествујући на разним конкурсима (литерарни, ликовни и др.) и бројним такмичењима на нивоу општине, града и републике.
Данас се културна и јавна делатност школе углавном одвија кроз успешан рад бројних секција (драмска, рецитаторска, литерарна, ликовна, музичка, ритмичка, спортска, саобраћајна, географско-историјска, еколошка) иразна такмичења и смотре на нивоу општине и града.
Школа успешно сарађује са Предшколском установом - Сопот, као и педијатријском службом Дома здравља са којом се, поред обавезних систематских и контролних прегледа, остварује програм здравственог васпитања кроз бројне радионице и предавања. У близини школе налази се и огранак Градске библиотеке ,,Милован Видаковић'' у Сопоту, као и недавно реновирана биоскопска сала у којој се редовно приказују филмови, одржавају позоришне представе, школске приредбе и друге културне манифестације.
Поводом Савиндана (27. јануар) и Дана школе (5. март) изводи се садржајан културно-уметнички програм. Обележавању Дана школе сваке године присуствује најближа родбина Цане Марјановић, на шта смо веома поносни.
У протеклих четрдесетак година школа је угостила многе дечје писце, познате јавне личности и била иницијатор бројних хуманитарних акција.